KONTAKT
tel.: 507 082 052
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarka

Oblot 2013

W tym roku pszczoły obleciały się 2 marca . Obloty nie były zbyt intensywne, prawdopodobnie z tego powodu, że w styczniu miały one możliwość dokonania częściowego oblotu. Mimo to nie zaobserwowałem wczesnych oznak czerwienia matek. W zasadzie 100% przezimowania. Jedna rodzina jest słaba, być może przyczyną jest brak matki lub stres spowodowany przez psy, które mają budę zbyt blisko. To jednak sprawdzę przy wyższej temperaturze.

 Zimowla przebiegła sprawnie, osyp martwych pszczół był minimalny co widać na zdjęciu dennicy. Widoczny jest otwór wentylacyjny osiatkowany, którego praktycznie nigdy nie zasłaniam. Dzięki temu nie było żadnych oznak wilgoci w ulach styropianowych od BURNATA. Dennice mają pochyłą podłogę co umożliwia odprowadzenie wody powstałej na ściankach ula. Po oskrobaniu i usunięciu osypu dennice zostały spryskane 5% roztworem Rapicydu, w celu dezynfekcji. Środek ten jest używany do mat dezynfekcyjnych, usuwa bakterie, wirusy i grzyby.

 

 Następnym zabiegiem jaki wykonałem było wyjęcie nieobsiadanych przez pszczoły skrajnych ramek, przeważnie z pokarmem. Ramki te po odsklepieniu wstawiam za zatworem z wywierconym otworem i ociepliłem wszystko matą. Pszczoły chętnie pobierają ten pokarm i przenoszą go do gniazda. Stymuluje to matki do czerwienia, niestety pszczoły nie przenoszą w ten sposób pierzgi. Mamy więc załatwione dwie rzeczy: ciepło w gnieździe i dostęp do pokarmu, którego nie ma jeszcze w naturze, lub jest niedostępny dla pszczół. Jest jeszcze trzecia bardzo ważna sprawa WODA. Jest ona potrzebna do rozcieńczenia pierzgi. Rozwiązałem to wlewając ją do podkarmiaczek powałkowych. Widać to na następnym zdjęciu.

Niestety nie udało mi się pozyskać ramek z pierzgą, liczę na to, że pszczoły zakisiły sobie odpowiednią jaj ilość pod zimowym pokarmem. Następnymi zabiegami będą: przegląd wiosenny i wyrównanie sił poszczególnych rodzin, co ułatwi dalszą pracę w pasiekach. Pozdrawiam i zapraszam do odwiedzania mojej strony. Jeśli macie jakieś pytania proszę pisać na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

                                                                      Zbigniew Olesiński OLE-MIODEK

Skomentuj

Dodaj komentarz jako Gość

0
  • Brak komentarzy
System komentarzy oparty o Komento


Witamy!

Witamy serdecznie na naszej stronie. Strona jest poświęcona działalności naszej pasieki. Będą na niej umieszczone zdjęcia, filmy i artykuły poświęcone pszczołom i pszczelarstwu. Mogą Państwo komentować wybrane artykuły lub filmy zadając pytania nam lub innym użytkownikom serwisu za pośrednictwem naszej strony.

 

Życzę miłego oglądania.

Zbigniew Olesiński

VIDEOPASIEKA OLE-MIODEK