KONTAKT
tel.: 507 082 052
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gospodarka

Zima w pasiece

 

Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się do jednej z naszych pasiek. Gospodarujemy w ulach styropianowych i drewnianych na ramce wielkopolskiej. Układ to jeden korpus gniazdowy plus półnadstawki jako magazyn miodowy. Ule styropianowe od Firmy BURNAT są świetne, bardzo proste, bez udziwnień i niepotrzebnych elementów. Ule drewniane to pozostałość po naszej pasiece z Gór Świętokrzyskich. Dennice w tych ulach wykonano zimą 87 r. na podstawie rysunków Pana Mazurka spod Warszawy. W dennicy jest  podkarmiaczka dennicowa i poławiacz pyłku, co  w latach 80-tych było szczytem techniki. Gospodarka w tych ulach polegała na ograniczeniu matki w czerwieniu w izolatorze trzy-ramkowym. Gospodarka ta sprawdzała się na przepszczelonym terenie Łagowa. Dennica posiadała już w tedy specjalne otwory do odymiania Apiwarolem przeciw Warozie i otwór do nalewania syropu przez lejek.

             

 

 

 

 W tamtych czasach ule ustawione były parami na wspólnej podstawie,można było łatwo dokonać nalotu lub innych potrzebnych zabiegów .Dennice posiadają z tyłu szybkę która ułatwiała wiele prac w pasiece.Obecnie matki ograniczone są na jednym korpusie wielkopolskim a ule ustawione czwórkami każdy w inną stronę świata. Zapobiega to błądzeniu pszczół i ułatwia przeglądy .Pszczoły są łagodniejsze praca przy nich to sama przyjemność.Do zimowli idą tylko najsilniejsze rodziny z młodymi matkami , słabe rodziny przed podkarmieniem na zimę są łączone . Zimujemy przeważnie na jednym korpusie wielkopolskim ,bez ocieplenia górnego .Jestem przeciwnikiem nadmiernego ocieplania na zimę wiosną po oblocie ocieplenia górne wracają na swoje miejsca.W ulach styropianowych ociepleniem górnym jest podkarmiaczka powałkowa odwrócona do góry dnem w dnie cały sezon jest odsłonięty osiatkowany otwór .

                                                         Zbigniew Olesiński ''OLE-MIODEK"

 


 

 {jcomments on}

Skomentuj

Dodaj komentarz jako Gość

0
  • Brak komentarzy
System komentarzy oparty o Komento


Witamy!

Witamy serdecznie na naszej stronie. Strona jest poświęcona działalności naszej pasieki. Będą na niej umieszczone zdjęcia, filmy i artykuły poświęcone pszczołom i pszczelarstwu. Mogą Państwo komentować wybrane artykuły lub filmy zadając pytania nam lub innym użytkownikom serwisu za pośrednictwem naszej strony.

 

Życzę miłego oglądania.

Zbigniew Olesiński

VIDEOPASIEKA OLE-MIODEK